پنج‌شنبه 10 خرداد 1403

مدیرعامل موسسه «سیمرغ»، در گفتگو با روابط‌عمومی علی‌بابا، می‌گوید: «بیشترین سفرهای درمانی کودکان از سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان انجام می‎شود.»

موسسه سیمرغ نخستین خیریه متمرکز بر تأمین سفر درمانی در ایران و در سطح خاورمیانه است که کار خود را به صورت رسمی از سال 1398 با اخذ مجوز فعالیت در سطح ملی از وزارت کشور، به عنوان بال فعالیت اجتماعی گروه علی‌بابا، آغاز نموده و تا به امروز، بیش از 9000 خدمت سفر تأمین کرده است.

مهم‌ترین فعالیت سیمرغ، عرضه رایگان بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس و رزرو اقامتگاه است. تمرکز سیمرغ در فاز نخست بر سفرهای درمانی کودکان در شرایط دشوار قرار دارد.

فاطمه اشرفی، مدیرعامل موسسه سیمرغ با اشاره به آمار سفرهای انجام شده توسط این موسسه میگوید: «آمارها در سال 1402 نشان می‌دهند، بیشترین سفرهای درمانی کودکان کم‌برخوردار، مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان است. همچنین عمده این بیماران را متقاضیان پیوند مغز استخوان و کودکانی با مشکلات نقص در سیستم ایمنی، تشکیل می‌دهند.»

او با تاکید بر اینکه این موسسه تاکنون توانسته 9000 سفر درمانی برای کودکان در سراسر ایران تامین کند، می‌گوید: «تعهد اصلی ما درمان کودکان است و در این زمینه تا هر زمان که به سفرهای درمانی نیاز داشته باشند کنارشان هستیم. به طور مثال تا امروز 40 کودک بیمار داشتیم که هر کدام حداقل 15 بار با سیمرغ سفر کرده‌اند.»

مدیر عامل موسسه سیمرغ در ادامه با بیان اینکه «سال 98 که وارد این حوزه شدیم هدفمان این بود باری از روی دوش خیرین حوزه سلامت برداریم»، توضیح می‌دهد که «یکی از مهم‌ترین چالش‌های این بخش، بحث جابه‌جایی مسافران از مناطق محروم به شهرهایی با امکانات بیشتر است. هزینه‌های بالای جابه‌جایی گاهی خانواده‌ها را از ادامه پروسه درمان وا می‌داشت یا خیریه‌ها را با هزینه‌های بالا روبه‌رو می‌کرد. به طور مثال طبق اعلام موسسه محک، مشارکت ما با این موسسه تنها در 8 ماه نخست سال 1402 برابر با هزینه دارو و درمان 35 کودک بوده است.»

بیشتر بخوانید  اسنپ برای کاربران ناشنوا و کم‌شنوا هم دسترس‌پذیر شد

اشرفی با اظهار خوشنودی از اینکه «در طی این سال‌ها توانستیم مسئله سفرهای درمانی کودکان کم‌برخوردار را تا حد خوبی حل کنیم»، می‌گوید: حالا این سیمرغ توانسته شرایط سفر را در کمتر از 3 دقیقه، برای کودکانی که نیاز اورژانسی به جابه‌جایی دارند، فراهم کند.»

به گفته مدیر موسسه سیمرغ، این موسسه فرآیند کاری خود را با مشارکت خیریه‌های فعال دیگر پیش می‌برد و در این مسیر با موسساتی مانند «کودکان فرشته‌اند»، «محک»، «خانه آرمان عماد»، «انجمن اهدای عضو ایرانیان» و موسساتی از این دست همکاری داشته است.

اشرفی در پایان اظهاراتش به همکاری موسسه سیمرغ با «موسسه کودکان فرشته‌اند» اشاره و درباره تاثیر این همکاری می‌گوید: «پس از آغاز همکاری موسسه سیمرغ و «کودکان فرشته‌اند»، اعزام بیماران تحت پوشش به مقاصد درمانی، چهار برابر شده است و این موضوع سرعت انتقال کودکان برای تداوم فرآیند درمان را به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.»

پیش از این کتایون نجفی زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، گفته بود: «در کشور حدود 25000 بیمار نیازمند به پیوند در لیست های انتظار اعضای مختلف وجود دارد که با توجه به وضعیت جسمانی این بیماران، مسئله رفت و آمد یکی مهمترین دغدغه‌هایشان است. حضور و حمایت تمام وقت موسسه سیمرغ با تامین بلیط رایگان سفرهای هوایی، ریلی و جاده‌ای، بسیاری از نگرانی‌های ما، بیماران و خانواده هایشان را برطرف کرده است تا بتوانیم به سایر فعالیت‌ها در مقوله اهدای عضو بپردازیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *