چهارشنبه 2 خرداد 1403

شیوه‌نامه جدید رتبه‌بندی روزنامه‌های سراسری، منطقه‌ای و استانی از سوی اداره کل مطبوعات وخبرگزاری‌های داخلی منتشر شد.

به گزارش ایسنا به نقل روابط عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این رتبه‌بندی که قرار است بر اساس ارزیابی عملکرد روزنامه‌ها در فصل تابستان ۱۴۰۲ صورت بگیرد بر اساس شیوه‌نامه‌ای است که تفاوت‌های عمده‌ای با دوره‌های قبل دارد. در این شیوه نامه تمرکز بر تولید محتوا بوده و از مهمترین تفاوت‌های رتبه‌بندی جدید افزایش چشمگیر امتیازات کیفی در آن است.

همچنین شاخص‌های روزنامه‌های سراسری، منطقه‌ای و استانی در مواردی متفاوت بوده و قرار است داوری آنها با مشارکت فعالان رسانه‌ای هر استان انجام بگیرد.

در شیوه‌نامه جدید رتبه‌بندی با رویکرد توجه ویژه به نقش و فعالیت نیروی انسانی در رسانه‌ها، امتیاز بیمه خبرنگاران بخصوص برای خبرنگاران استانی و منطقه ای افزایش یافته است که در رتبه‌بندی‌های آتی این امتیاز برای کلیه روزنامه‌ها بیشتر خواهد شد.

بر این اساس، ارائه شاخص‌ها پیش از موعد ارزیابی تفاوت مهم دیگر این دوره از رتبه‌بندی است. به گونه‌ای که روزنامه‌های منتشر شده بعد از تاریخ انتشار شیوه نامه داوری خواهند شد. نکته دیگر اینکه مقرر است ارزیابی‌ها به صورت دوره‌ای و بیش از یک نوبت در سال و به صورت الکترونیکی انجام شود.

تاریخ‌های ۵ گانه منتخب برای ارزیابی، نحوه ارائه مستندات، خوداظهاری و نیز ترکیب هیات داوران متعاقبا اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *