سه‌شنبه 2 مرداد 1403

نخستین گروه از دانش‌پذیران طرح مسوولیت اجتماعی کاریز آروان‌کلاد با به پایان رساندن کامل دوره‌‌های آموزشی، در بهار ۱۴۰۳ فارغ‌التحصیل شدند.

این فارغ‌التحصیلان از شهرهای زابل، بم، کرمان، میناب، چابهار و مناطق مختلف تهران بودند و طی سه سال گذشته و بنا به انتخاب‌شان، رشته‌های برنامه‌نویسی وب، شبکه، امنیت سایبری، طراحی UI/UX و دیجیتال مارکتینگ را زیر نظر منتورهایی از آروان‌کلاد و اکوسیستم فناوری کشور فرا گرفتند.

بنا به گزارش دست‌اندرکاران کاریز در مراسم فارغ‌التحصیلی این دانش‌پذیران، در حال حاضر نیمی از ۲۷ فارغ‌التحصیل کاریز، پس از پایان دوره‌های آموزشی و پشت سر گذاشتن بوت‌کمپ، وارد بازار کار شدند و نیمی دیگر آماده‌ی ورود به بازار کار هستند.

کاریز آروان‌کلاد در زمستان ۱۳۹۹ با هدف توانمندسازی آموزشی نوجوانان و جوانانی راه‌اندازی شد که دسترسی کم‌تری به محتوای آموزش تخصصی دارند تا با فراگرفتن رشته‌های آی‌تی و دیجیتال در زمان ورود به بازار کار، فرصت اجتماعی برابرتری داشته باشند. دانش‌پذیرانی که تغییر، ساخت و تحقق مسیر آینده‌شان را از مسیر فناوری دنبال می‌کنند. در حال حاضر دانش‌پذیرانی از ۱۶ شهر ایران در این طرح توانمندسازی آموزشی حضور دارند.

کاریز‌ آروان‌کلاد؛ آموزش فناوری در خدمت توسعه‌ی پایدار سرمایه انسانی

ایلیا وکیلی، نایب‌رییس هیات‌مدیره و مرشد آروان‌کلاد در مراسم فارغ‌التحصیلی دانش‌پذیران کاریز درباره‌ی چرایی این نام و این طرح گفت: «پیش از کشاورزی صنعتی و ناسازگار با زیست‌بوم عمدتا خشک ایران، تجربه فرانسلی حفر و نگهداری کاریزها منجر به آبادانی جمعی شده بود و توسعه پایدار کشاورزی در ایران را ممکن کرده بود. آروان‌کلاد هم با الهام از همین ایده، پروژه‌ی مسوولیت اجتماعی آموزشی خود را کاریز نام‌گذاری کرد.
به‌جای حفر چاه‌های عمیق سرمایه انسانی از طریق کنکور و کوچاندن این استعدادها به تهران یا سایر مراکز استان‌ها و درنهایت صادر کردن‌شان در قالب مهاجرت، باید بتوانیم فضای یادگیری و رشد را در گوشه و کنار ایران ایجاد و درنهایت بستری فراهم کنیم که این دانش‌پذیران خودشان عهده‌دار آموزش و شکوفایی در زیست‌بوم خود شوند.»

بیشتر بخوانید  گزارش سال ۱۴۰۲ فلای‌تودی منتشر شد

به گزارش دست‌اندرکاران کاریز، فارغ‌التحصیلان کنونی این طرح، هم‌چنین دانش‌پذیرانی که در سطوح بالاتر آموزشی هستند با ادامه‌ی همین آموزش و زیر نظر آروان‌کلاد در حال توسعه‌ی این بستر آموزشی در مناطق تحت سکونت‌شان در شهرهای بم، مروردشت و بندر سیریک هستند.

هستی شهریزفر، معمار ارتباطات آروان در ادامه‌ی این مراسم درباره‌ی شیوه‌ی اجرای کاریز گفت: «در کاریز، با توجه به شیوه‌ی زندگی دانش‌پذیران‌مان و با پداگوژی متناسب، مسیر آموزشی ویژه‌ای را طراحی و پیاده‌سازی کردیم. هم‌چنین علاوه‌‌بر آموزش دروس تخصصی و فنی، آموزش مهارت‌های اجتماعی، دادن مسوولیت‌های اجتماعی در قالب دستیار گروه یا مربی حل تمرین، انجام پروژه‌های داوطلبانه و تشکیل گروه‌های دوستی، را هم در نظر گرفتیم. تا درنهایت دانش‌پذیران کاریز نه فقط به‌عنوان یک نیروی متخصصِ صرف که به مسایل فنی آگاهی پیدا کرده، بلکه با مهارت‌های اجتماعی بالا، پرورش پیدا کنند.»

مسیر آموزشی در کاریز آروان‌کلاد

مایِ جمعی

در بخشی از مراسم فارغ‌التحصیلی دانش‌پذیران کاریز از همراهانی که در این مسیر همراه کاریز بودند، تشکر و قدردانی شد. نهادهای اجتماعی انجمن حمایت از کودکان کار در تهران و بم، انجمن یاران دانش و مهر، موسسه‌ی خیریه پیام امید و ایران من که با معرفی دانش‌پذیران و هم‌راهی مددکاری در مسیر آموزشی، به استمرار این آموزش کمک کردند. هم‌چنین بانک پاسارگاد، هلدینگ فناپ، فناپ زیرساخت، فناپ تک که در تامین لپ‌تاپ‌ها و PCهای مورد نیاز این دانش‌پذیران مشارکت داشتند.

به گفته‌ی هستی شهریزفر این مسیر با هم راهی ارزشمند منتورهایی از اکوسیستم فناوری ایران و مددکاران بومی این فارغ‌التحصیلان محقق شده است و در ادامه‌ی مسیر با هم‌راهی خود دانش‌پذیران در نقش آموزشی، کاریز گسترده‌تر ادامه پیدا می‌کند. موسسه‌های مجتمع فنی تهران، رهنما کالج، آکادمی آمانج و مدرسه‌ی نزدیک‌تر هم هم‌راهان آموزشی دانش‌پذیران کاریز بودند.

بیشتر بخوانید  تعدیل نیروی گسترده در فلایتیو

در امتداد کاریز…

سایر دانش‌پذیران کاریز که از سال ۱۴۰۱ به این طرح ملحق شدند در حال پشت سر گذاشتن مسیر آموزشی‌شان هستند و در تابستان ۱۴۰۳ دانش‌پذیران جدیدی از شهرهای اهواز، کرمان، بم، مرودشت، بندر سیریک، قشم و تهران به کاریز خواهند پیوست.

به گفته‌ی هستی شهریزفر این مسیر با هم‌راهی ارزشمند منتورهایی از اکوسیستم فناوری ایران و مددکاران بومی این فارغ‌التحصیلان محقق شده است و در ادامه‌ی مسیر با هم‌راهی خود دانش‌پذیران در نقش آموزشی، کاریز گسترده‌تر ادامه پیدا می‌کند.

کاریز حاصل تلاش جمعیِ دغدغه‌مندان در حوزه‌ی توانمندسازی آموزشی‌ست و اگر شما هم علاقه‌مند هستید در این طرح مشارکت داشته باشید می‌توانید به pr@arvancloud.ir ایمیل بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *